Méhek - Mézek - Méhészek

Méhek - Mézek - Méhészek
2026.08.01.

A Nemzetközi Mézvásár és Méhésztalálkozó városunkban több évtizedes hagyományt tudhat maga mögött, amely évről évre összehozza a szakmában munkálkodókat, a mézet termelő méhészeket. Hozzájuk csatlakozik a mézet és a méhekhez kapcsolódó termékeket kedvelők népes csoportja. Ebben az esztendőben augusztus első napján, harmincnyolcadik alkalommal rendezték meg az ország egyik legnagyobb méhészeti rendezvényét Jászberényben, olyan hőmérsékletben, amit az esemény idei megrendezésének száma mutatott.

A hőségriadó és kánikula ellenére érdeklődők népes társasága korzózott a Bercsényi útra kitelepült, portékáikat kínálók standjai előtt. A Kaposméz többféle ízesítéssel készült mézes puszedlije ismét kapós volt. Az iskola udvarán méhészeti berendezéseket, kisebb-nagyobb eszközöket és a méztermelő tevékenységhez hasznos felszerelések sokaságát lehetett beszerezni. A Mézkirálynő és az őt kísérő, színes talárokba öltözött, zászlóik mögé sorakozó Mézlovagrendek, zenével kísért városi felvonulása vezette fel a megnyitó színpadi programját, a Bercsényi Sportcsarnokban. Az ott egybegyűltekhez szólt az egy éves „uralkodása” végéhez érő Mézkirálynő és Diákmézkirálynő, városunk polgármestere Budai Lóránt, a Jászság országgyűlési képviselője dr. Halmai Ferenc, valamint a méhészeti szakmát prezentálva, Bross Péter, az OMME elnöke. A megnyitót követően négy méz királynő jelölt mutatkozott be a közönségnek, akik aztán a zsűri előtt bizonyíthatták rátermettségüket és tudásukat, hogy hiteles képviselői lehessenek méhészeknek és a hazai méznek.

Az Ifjúsági Házban szakmai előadások sora követte egymást, ágazati aktualitásokról, a mézpiac helyzetéről, új, és hasznos ismeretekről, melyekre sokan voltak kíváncsiak. Az iskola udvarán füstölő gyújtó és keret szögező megmérettetés zajlott az erre vállalkozóknak, valamint többen érdeklődéssel figyelték egy méhcsalád kezelésének élő bemutatóját, a kisgyermekeket pedig népi játékok és kézműves foglalkoztató várta.

Kora délután, ünnepélyes koronázási ceremónián hirdették ki a két udvarhölgyet, Pekli Gabriella (Bácsborsod) és Varga Hanna (Budapest) személyében, majd Budai Lóránt polgármester adta fel a palástot és helyezte a koronát az új mézkirálynő Baloghné Dóra Alexandra (Söjtör) fejére. A program zárásaként már csak a tombola sorsolás volt hátra, ahol sok értékes és hasznos méhészetben használható dolog talált szerencsés gazdájára.

Az egyszerűen csak mézvásárnak hívott esemény elérte célját, népszerűsítette a kiváló magyar mézet és felhívta a figyelmet a méhek természetben betöltött nélkülözhetetlen szerepére.

 

DG

 

 

 

Vissza
Jászberény A Jászság Fővárosa
Jászberény Városi Önkormányzat
Cím: 5100 Jászberény, Lehel vezér tér 18.
Postacím: 5101 Jászberény Pf.: 61.