„Isten, Haza, Embertárs”
A liliomos zászló mögött – a jászberényi cserkészet 100 éve, ezzel a címmel nyitottak meg egy elsősorban fotókból összeállított kiállítást, a Városi Könyvtár 3. emeleti galériáján, február 21-én, melyre az évszázados jubileumra való emlékezés adatt alkalmat.
A cserkészet a világ legnagyobb önkéntes ifjúsági mozgalma, politikamentesen, ökumenikus valláserkölcsi alapokon nyugszik a földkerekség minden táján. Még a múlt század elején indította útjára Angliában Lord Robert Baden-Powell, hazánkban 1912-ben alakult meg a Magyar Cserkészszövetség. Cserkésznek lenni egy nagyszerű életforma, az önmagukkal szemben igényes, fejlődni vágyó gyerekek, fiatalok és ifjú felnőttek kalandos, természetközeli, szolgálatra buzdító és kihívásokkal teli közösségi életmódja.
A centenáriumi kiállítás megnyitóján, Vidovich Kálmán cserkésztiszt, a Jászkun körzet parancsnoka, rövid történelmi áttekintésben mutatta be a jászberényi cserkészet száz esztendejét. Városunkba 1924-ben Hatvanból látogattak először cserkészek az akkori Tanítóképzőbe, ami még az egykori Morgo iskolában működött a Kossuth Lajos úton. A cserkészmunka itt indult, az 1924/25-ös tanévben, a Jászberényi állami Tanítóképző 298. Lehel cserkészcsapat keretében, Szemerédi (Siemeister) János tanár úr, csapatparancsnok vezetésével. Az elmúlt száz év során rengeteg cserkészcsapat működött hosszabb rövidebb ideig a városban és az „Isten, Haza, Embertárs” célkitűzés jegyében folytattak és folytatnak jelenleg is tevékenységet. Mint ahogy cserkészmunka örököse, a jelenleg is aktív 298. Lehel vezér cserkészcsapat, aki a kiállítással kíván emlékezni az elődökre és azok cselekedeteire.
A megnyitó műsorában, a cserkészcsapat őrseinek tagjaiból összeállt lánycsoport, egy tábortűzi műsorszámot adott elő, Kíváncsi gyerekek címmel, melynek végén, minden szereplő cserkész kíván lenni.
A kiállítást, Erős Lili cserkészsegédtiszt, csapatparancsnok nyitotta meg, aki elmondta: céljuk volt a cserkészmozgalom bemutatása, fölidézni kialakulásának helybéli vonatkozásait és természetesen a jelenlegi működését is előtérbe hozni.
A centenáriumi kiállítás megnyitóján több öreg cserkész is megjelent, akik örömmel leltek rá személyükre az egykori fotókon és vidáman elevenítették fel történeteiket, amit a számtalan közösségi tevékenység során megéltek. Ezekből kicsengett, a cserkészet közösségformáló ereje és az élményt adó, ugyanakkor értékteremtő programok hasznossága, melyek igyekeznek pótolni a mai társadalom hiányosságait.
Légy résen! – a kortörténeti dokumentumok megszemlélhetők a könyvtár nyitvatartási idejében március 22-ig.
duka