Főhajtás a Jászkun Redemptio 281. évfordulóján
A Déryné Rendezvényház emeleti dísztermében május 6-án délután emlékeztek a Jászkun Redemptio 281. évfordulójára. Az ünnepség a történelmi zászlók - redemptios és szabad jászok zászlója – kíséretében érkező jász ereklye, a Jászkürt érkezésével kezdődött. A Jászkürtöt az ünnepség idejére Budai Lóránt polgármester vette át, majd az ünneplők elénekelték a magyar és a jász himnuszt és meghallgatták a Kun Miatyánkot, dr. Bartha Júlia etnográfus, kelet-kutató előadásában.
Az ünnepi bevezetőt követően Budai Lóránt, Jászberény város polgármestere köszöntötte a redemptios ünnepségen megjelent vendégeket.
– A mai napon elsőként Szolnokon gyűltünk össze, ahol egy református templomban megtartott imával kezdtük a napot, majd a megyeházán folytattuk az ünnepségsorozatot, s most itt vagyunk Jászberényben. Az elmúlt órákban nagyon sokan, sokféleképpen emlékeztek a 281 évvel ezelőtt történtekről – kezdte mondandóját Jászberény polgármestere, aki megjegyezte, hogy visszanézte a tavalyi beszédét, amikor négy nagyon fontos értékről – szabadság, függetlenség, őszinteség, tisztaság – szólt. Mint mondta, a szabadságvágy mindig jellemezte a magyarokat.
– Tavaly úgy zártam a köszöntőmet, hogy remélem, hamarosan kezet nyújtunk egymásnak, s azt fogjuk végre nézni, hogy mi az ami összeköt bennünket, s nem azt, ami szétválaszt – mondta a polgármester, aki hangsúlyozta, hogy nagyon fontos lenne az emberekkel megismertetni a redemptiot. Mert, ha ezt nem tesszük, akkor ez az ünnep ki fog halni. Számára ez volt a nap üzenete.
Kiss Gábor regnáló jászkun főkapitány is köszöntötte a megjelenteket, aki örömmel mondta, hogy sokfelé hívják a fiatalokhoz, hogy beszéljen a jászokról, a redemptioról.
– Ez a nap nem csupán egy történelmi esemény emléke, több annál. Ez a nap az identitásunkról, az összetartozásunkról és közös örökségünkről szól. Arról az erőről, amely őseinket arra késztette, hogy sorsukat saját kezükbe vegyék, és arról az erőről, ami ma is bennünk él. A redemptio ugyanis nem csupán történelmi esemény volt, hanem érték, példa, örökség. Általa különbek lettünk, s hisszük, hogy különbek vagyunk ma is mindazok, akik ezt az örökséget hordozzuk és tovább adjuk – mondta Kiss Gábor.
A köszöntőket követően dr. Bartha Júlia etnográfus, kelet-kutató tartott emlékező előadást, majd díjak átadása következett.
A Jászkunság hagyományőrzéséért díjat 2014-ben a jászkun kapitányok tanácsa alapította. Ezt minden évben a redemptios ünnepségen adják át azoknak a személyeknek, vagy közösségeknek, akik a Jászkunság hagyományőrzésében kiemelkedő munkát végeznek. Minden alkalommal, a jász, a nagykun és a kiskun kerületből is egy-egy arra érdemes személyt, vagy csoportot díjaznak.
A jászkapitányok javaslatára 2025-ben Gál-Dobos Beáta kulturális menedzser vehette át az elismerést Kiss Gábor jászkun főkapitánytól. A nagykun kapitányok tanácsa Nagy Emese néprajzkutató elismerését javasolta, aki ugyancsak megkapta a díjat. A kiskun kapitányok Szíjártó Judit néptáncpedagógus kitüntetését javasolták, s ezt a Jászkun Kapitányok Tanácsa elfogadta.
Az elismerések átadását táncos-zenei műsor következett a Kecskemét Táncegyüttes és a Jászság Népiegyüttes szólistái, Kovácsné Lajos Krisztina és a Jász Banda előadásában. A rendezvényen közreműködtek még a Jászsági Hagyományőrző Egylet tagjai. Az ünnepi műsort követően pedig koszorúzás volt a Jász Emlékműnél és a Redemptios Emlékoszlopnál.


