Emlékezés Rákóczira
Rákóczi Ferenc, a nagyságos vezérlő fejedelem születésének 349. évfordulóján, hagyományteremtő szándékkal tartottak megemlékezést, március 27-én délután, a hajdani Jászkürt Fogadó falán elhelyezett emléktáblánál. Az eseményt, a kezdeményező Városvédő és Szépítő Egyesület, a Fegyveres Szervek Baráti Köre és a Bercsényi Miklós Általános Iskola közös összefogásban szervezték.
Számos legenda, hiedelem él századok óta Rákóczi jászberényi tartózkodásával kapcsolatban. Különösen az 1710-es esztendőben történtekről, amikor a vezérlő fejedelem a leghosszabb időt töltötte városunkban. A kutatások szerint tudható, hogy a jelenlegi OTP Bank helyén és a körülötte lévő területen lehetett szálláshelye. Ebből kiindulva az egykori Jászkürt Fogadónál 2010-ben avattak emlékére egy domborművet, Máté György szobrászművész alkotását, a Városvédő és Szépítő Egyesület bábáskodásával. Városi legendának számít, hogy hajdanában Kossuth utca vége felé, egy útkereszteződés közelében állott egy vadalmafa, amit Rákóczi fájának neveztek és mellette a Koncsik-kereszt, helybeli emlékének ápolása kapcsán maradt fenn máig erről a história.
A megemlékezésen Bolla János emeritus jászkapitány, a Városvédő és Szépítő Egyesület elnöke, köszöntötte a megjelenteket és Rákóczi időszakából származó nótákkal idézte meg kuruc korszakot. II. Rákóczi Ferenc életét, szabadságharcának történéseit és ma is élő emlékezetét, Joósz Attila nyugállományú őrnagy, a Fegyveres Szervek Baráti Köre képviseletében ismertette az egybegyűltekkel. Az alkalomhoz kapcsolódó verssel, irodalmi szemelvénnyel közreműködött, a Bercsényi Miklós Általános Iskola két diákja, az ünnepélyes műsorban.
A hagyományteremtő szándékkal szervezett megemlékezést koszorúzás zárta, a rendezésben közreműködő szervezetek mellett, koszorút helyezett el a városvezetés és a Jász Múzeum is.
A jószándékú kezdeményezésnek remélhetőleg lesz folytatása, hiszen, magyar függetlenség és szabadság eszme egyik legnagyobb alakja, II. Rákóczi Ferenc emlékezetét erősíti városunkban.
DG