Digitális formában „kötve” a 32. Jászsági Évkönyv
Formabontó módon jelent meg a 32. Jászsági Évkönyv, melynek elkészülte alkalmából „könyvbemutatóra” szólt a meghívás, a Szent Erzsébet Kórház ebédlőjébe, december 5-én.
A korábbi esztendőkben ezeken a bemutatókon az asztalon felhalmozva hevertek a kinyomtatott kötetek. Nemcsak kézzel fogható olvasmányok voltak ezek a könyvek, de illatok is. Fejlődve, haladva a modern korral, a kiadványnak nyomtatott formátuma nem készült, csak digitális változat, amit jó esélyünk lesz több emberhez eljuttatni, köztük a fiatalokhoz is. – jelentette ki elöljáróban Dr. Kertész Ottó a Jászsági Évkönyv Alapítvány kuratóriumi elnöke.
A Jászsági Évkönyv Alapítvány gondozásában, magas színvonalú tudományos ismeretterjesztés szándékával, 1993 óta jelenik meg a Jászsági Évkönyv című kiadvány. A publikáció egyesíti a Zagyva – Tarna mentén elterülő történeti, néprajzi kistáj gazdaságának, kultúrájának és művészetének eseményeit, eredményeit, és egyéb szerteágazó témákkal kapcsolatos tudnivalókat. A civil vállalkozásban, temérdek önzetlen önkéntes munkával készülő kötet éltetője, Dr. Pethő László nyugalmazott egyetemi docens, segítői az anyagok megírását, összeállítását, lektorálását végzik.
A 32. Jászsági Évkönyv új rovata ez évben a „Pszichológusok a Jászságban” címet kapta, éppen ezért került a könyvbemutató a Szent Erzsébet Kórház ebédlőjébe, ahol Dr. Besenyi Orsolya főigazgató asszony köszöntötte az egybegyűlteket. Jónéhány írás foglalkozik a pszichológia témájával, és több interjú is készült hivatásukat gyakorló lélekgyógyászokkal.
Buschman Éva újságíró, egyben a kötet tördelő szerkesztője, a Jászberényi Szent Erzsébet Kórház pszichológiai rendelésen tevékenykedő szakemberekkel, két fiatal hölggyel és egy a városban praktizáló gyemekpszichológussal készített interjút. Illés Anita újságíró és mentálhigiénés szakember, egy személyes jellegű írást és a Csányi Alapítvány pszichológusával készült interjút tett a rovatba. Csikós Gábor a pszichológia történetét a Jászságban 1930 és 1990 között foglalta össze írásában. Kárpáti Márta újságíró, a kiadvány lektora, a Lukácsi Pál, Jászjákóhalmán élő pszichológussal folytatott beszélgetését írta az újdonsült rovatba. Az említett szakember az évkönyv bemutatóján beszélt a pszichológiáról, ami a lelki egészséggel foglalkozik. Egészében nézve a másik ember lelki életének a megemelését szolgálja, annak pozitív irányú változtatását úgy, hogy közben a terapeuta is befolyás alá kerül és ez a befolyásoltság aztán egyfajta megértettséggé válik és ezt jelzi vissza a másik embernek – magyarázta mondandójában Lukácsi Pál.
A helytörténeti kutatómunkáknak a kezdetektől helye van a kötetben, ebben a témában Metykó Béla az Eördögh nemzetségről írt, kiemelve a sebészorvos Eördög Oszkár élettörténetét. Szerző Dorina az elmúlt évben közölt árakszállási téglagyár múltját megidéző munkája után, idén a település malomiparát mutatja be a középkortól a szocialista iparosításig.
Legifjabb szerzőként Kaptás Márk Máté publikált a Kitekintés rovatban, a Csányi Alapítvány mentoráltja a közösség lego robotika csoportjának tevékenységét mutatja, mesél az Ausztráliában a First Lego League verseny élményeiről és az ott kapott innovációs díjról is.
A művészetről közölt írások között szerepel Krupa Sándor verse, melyet a bemutatón Pócz István olvasott fel.
Az esemény zárásaként a kiadvány felelős szerkesztője Pethő László szólt a jelenlévőkhöz, a közöttük helyét foglaló szerzőkhöz. Nem kéne abbahagyni! – jelentette ki, és azt kérte az alkotó társaság tagjaitól beszéljék meg mi legyen jövőre, majd elképzelését is megnevezte, jászsági jogászokat szeretne bemutatni, a sorában 33. évkönyvben.
Vitathatatlan előnye a digitálisan megjelent 32. Jászsági Évkönyv-nek, hogy könnyedén eljuthat érdeklődő olvasóihoz, ebben segítünk mi is közűjük a kiadvány linkjét.
Töltsék le és merüljenek el az ismeretterjesztő hasznos olvasmányokban!