CONE-projekt - gondolatcsere a csapadékvíz megtartás lehetőségeiről
Tovább folytatódott városunkban a lehetőségek feltárása és megvitatása a csapadékvíz - megtartás természetalapú megoldásainak alkalmazására.
Sikeresen lezajlott november 29-én az a szakmai találkozó, amelyet az Interreg-Közép-Európai program által támogatott, önkormányzatunk részvételével zajló CONE projekt és a Horizon Europe program által támogatott NbS Eduworld projekt közösen szervezett.
Az eseményt Jászberény főépítésze, Alvári Csaba nyitotta meg és ismertette Jászberény helyi csapadékvíz-kezelési kihívásait. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) docense, Báthoryné Dr. Nagy Ildikó Réka összefoglalta a városban, a MATE hallgatók bevonásával végzett felmérések folyamatát és eredményeit. A résztvevők Kozák Balázstól (BURST) hallhattak még a CONE-projekt előrehaladásáról is.
A találkozó különlegességét a MATE diákjai és oktatói adták, akik októberben Jászberény területén belül hat helyszínen mérték fel, hogy mi történik a csapadékvízzel, majd a vizsgált helyszínekre vonatkozó természetalapú megoldási javaslatokat dolgoztak ki. A hallgatók izgalmas és változatos megoldásokkal érkeztek, amelyeket csoportokban prezentálták az eseményen. A Réhely utca vízelvezető árkába például esőkertes megoldást javasoltak, ami felfogja a csapadékvizet, valamint a tervük szerint fasorbővítéssel segítenék a megtartott víz észszerű felhasználását. A környező magántelkeken belül pedig a növényesítés mellett a telkeken belüli csapadékmegtartást ajánlották. A jászberényi jégpálya melletti arborétum területére központi zöldtározót alakítanának ki túlfolyóval, és alkalmassá tennék a zöldfelületet az oktatási célú használatra. Az ötletek a CONE-projektben további inspirációt nyújtanak majd a városfejlesztéshez.
A program zárásaként Alvári Csaba kiemelte a rendszerszemléletű gondolkodás fontosságát, amely elengedhetetlen a valós megoldásokhoz, és hangsúlyozta a jövő generáció oktatásának a jelentőségét.
Az együttműködés a MATE diákjaival jövő február végéig folytatódik, amelynek keretében véglegesítik a terveket. Emellett a BURST egy kiadványt is készít, amely minden település számára hasznos lehet a tervezési folyamatokban.
A projekt az Interreg Central Europe Programból, az Európai Unió és a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.