Átadták az megújult áramhálózati alállomást
Az MVM Émász Áramhálózati Kft. felújított és korszerűsített jászberényi alállomását adták át az Árokszállási úton, május 8-án csütörtökön, ami egy másfél évvel korábbi tűzesetben teljesen megsemmisült.
Az alállomáson 2021 végén kezdődött fejlesztés során két transzformátor védelmi rekonstrukciója történt meg, azonban a második transzformátor üzembe helyezésekor, 2023. október 5-én, tűz ütött ki a Jászberény és több környező település áramellátását biztosító 132/22 kV-os alállomás épületében.
Az ünnepélyes átadón Mátrai Károly, az MVM Csoport vezérigazgatója felidézte a katasztrófa utáni állapotokat, a gyakorlatilag megsemmisült alállomás kiesése miatt, akkor mintegy 29 ezer lakos és a környező gyárak, ipari üzemek maradtak áram nélkül, ellátatlanul azon a délutánon. Huszonhat ideiglenes generátor telepítésével tudták biztosítani a környék energiaellátását gyors összefogással, amiért köszönetét fejezte az abban közreműködőknek, külön kiemelve a Jász-Plasztik segítségét. A tűzeset jelentős károkat okozott a berendezésekben, így elengedhetetlenné vált a kiégett infrastruktúra cseréje és modernizálása. Az új alállomás kivitelezése 2024 tavaszán kezdődött, melynek felépítésére az MVM csoport 6 milliárd forintot fordított. A közelben még egy másik alállomás rekonstrukciója is folyik, így a térségben mintegy 10 milliárd forintot invesztál az infrastruktúrába az MVM csoport. Végül a vezérigazgató beszámolt arról, hogy több százmilliós beruházással beszereztek egy mobil alállomást, amely egy ilyen tűzeset esetén átmeneti megoldást tud nyújtani.
Az eseményen résztvevő Lantos Csaba energiaügyi miniszter elmondta, beruházás ugyan megoldja a térség akut problémáját, de egyben rávilágít a hazai energiahálózat strukturális gondjaira is. Magyarországon már 300 ezer háztartásban működik napelem, és a nemzeti energiatermelés negyede származik naperőművekből. A megújuló energiaforrások terjedése – bár környezetvédelmi szempontból előnyös – jelentős terhet ró az elavult hazai hálózatra. Át kell építeni a teljes hálózatunkat, fogalmazta meg a miniszter, arra utalva, hogy a jelenlegi infrastruktúra nincs felkészülve a megújuló források okozta ingadozások kezelésére. A jászberényi eset csak egyike volt azoknak a problémáknak, amelyekkel a rendszer szembesül.
A térség országgyűlési képviselője Pócs János a tűzeset utáni válsághelyzetben az összefogás erejét emelte ki, amikor a cégek vezetői és a lakosok is azt kérdezték mi az, amiben segíthetnek. Köszönte és üdvözölte az átadott beruházást, mely hosszú távon biztosítja a térség magas színvonalú villamosenergia-ellátását.
Az elmúlt időszakban Jászberényben, valamint a térségében jelentősen növekedett az energiaigény, többek között a növekvő iparnak köszönhetően, ezért a lakosság és a vállalkozások megbízható kiszolgálásához szükséges volt a meglévő hálózati infrastruktúra fejlesztése, hogy hosszú távon is biztosított maradjon a magas színvonalú villamosenergia-ellátás. A helyreállítás során az MVM XPert Zrt. kivitelezésében a társaság szakemberei a legkorszerűbb technológiákat alkalmazták, kiemelt figyelmet fordítva a biztonságra és az üzembiztonság növelésére. Igy a jövőben egy megnövekedett kapacitású alállomás biztosítsa a térség ellátását, melynek további fejlesztésének eredményeként 2027-re 70 százalékkal bővül a kapacitása.
DG