A Város Napja
A Város Napján, április 3-án, reggel a Jász Múzeumban kezdődött az egész napos programsorozat városunkban. A múzeum és annak udvara egész délelőtt hangos volt a gyermek zsivajtól. Délután 15 órakor kezdődött a városháza előtt a központi ünnepség, majd a roomLi – a kreatív pont és az előtte felállított színpadon volt nagy a sürgés-forgás. A Lehel Film-Színházban 18 órakor kezdődött az a gálaest, ahol a 2025. évi városi kitüntetéseket adták át.
„A gyermekhősök nyomában” címmel rendezett rendhagyó játszóházat a Jász Múzeum és a Jászkerület Nonprofit Kft. április 3-án délelőtt a Jász Múzeumban és annak udvarán. A folyamatosan érkező iskolásokat különböző játékok, kézműves foglalkozások várták, de csatázhattak is az udvaron egy ágyút is felvonultató ellenséggel. A lányok és a fiúk nem kímélték az ellent, s alaposan megsorozták a velük szemben álló katonákat a lövedékként szolgáló rongylabdákkal.
Déltől a roomLi – a kreatív pont várta az érdeklődőket, ahol „kinyitott” a roomLi KultúrCafé. Itt is sok érdekes foglalkozás várta a fiatalokat.
A városnapi központi ünnepség 15 órakor kezdődött a városháza előtt. A Palotásy János Zeneiskola Fúvószenekara vezetésével érkeztek meg a 36. Tavaszi Emlékhadjárat lovasai, majd a Viganó AMI ifjú táncosai – Barkóca Táncegyüttes, Kis Barkóca Táncegyüttes, Árendás Táncegyüttes, Kis Galagonya Táncegyüttes, Galagonya Táncegyüttes – táncai arattak nagy sikert. A talpalávalót a Zagyva Banda húzta.
A Himnusz eléneklését követően a már hagyományos díszszemle kezdődött. Budai Lóránt polgármester az I. Jászkun Honvéd Zászlóalj vezetőjével, Panyi Csaba főhadnaggyal sétált el a felsorakozott lovasok előtt. Majd városunk első embere elmondta ünnepi köszöntőjét, melyben külön köszöntötte a hagyományőrzőket, akik jó ideje már, hogy minden évben, a város napján visszatérnek hozzánk. Hangsúlyozta, hogy milyen fontos hagyományaink szeretete, tisztelete, ami ezen a napon a katonai hagyományőrzés iránti elkötelezettség lehet.
– Azt kívánom mindenkinek, hogy élje meg április harmadikát, élje át a történelem ezen jeles napjait, s ha lehet ebből vigyen magával hazai is. Ne csak ezen a napon emlékezzünk történelmünk egykori felemelő napjaira – mondta a polgármester, aki az év további részéhez sok erőt, kitartást, egészséget, egyenes gerincet és vidámságot kívánt mindenkinek, s a „Szeretlek Jászberény!” mondattal zárta köszöntőjét.
Ezt követően Fülöp Tibor Zoltán, a 36. Tavaszi Emlékhadjárat rendezvényigazgatója idézte fel a közel négy évtizedes munkásságuk egyes állomásait, s külön köszönetét fejezte ki Jászberénynek, a város polgármesterének azért a segítségért, támogatásért, melyet Közép-Európa legnagyobb katonai hagyományőrző rendezvényükhöz minden évben kapnak.
Az 1848/49-es eseményekre, a tavaszi hadjáratra, arra a bizonyos április 3-ra, amikor Kossuth Lajos, Görgey Artúr, Damjanich János és Leiningen-Westerburg Károly is Jászberényben tartózkodott Gulyás András Zoltán, a Jász Múzeum igazgatója emlékezett. A szónok köszönetet mondott a 36. Tavaszi Emlékhadjárat szervezőinek és résztvevőinek, hogy együtt emlékezhetnek velük a tavaszi hadjárat hőseire, tisztelettel adózhatunk a hazáért vérüket adó magyar honvédek előtt.
– Ez a nap kétszeres ünnep Jászberény életében, hiszen ekkor ünnepeljük a város napját is, Legyünk büszkék városunkra, legyünk büszkék a múltunkra és dolgozzunk közösen szeretett városunkért! Éljen a magyar szabadság, éljen a haza, éljen szűkebb hazánk, Jászberény! – zárta történelmi emlékezését a Jász Múzeum igazgatója.
Az ünnepség zárásaként Kovácsné Lajos Krisztina népdalénekes jászsági dallamokat adott elő a Zagyva Banda kíséretében.Az ünnepséget koszorúzás követte. Előbb a városháza falán elhelyezett 1848-49-es gyermekhősök emléktábláját és az ugyanitt található Tavaszi Emlékhadjárat emléktáblájánál helyezték el az emlékezés és a tisztelet koszorút, majd a bíróság falán lévő emléktáblához vonultak az ünneplők. A Wyszoczky emléktáblánál és a 48-as emlékműnél is koszorúztak, s az emlékezés zárásaként az egybegyűltek közösen énekelték el a Szózatot.